• Київ Корупційний

Кличко "натестував" е-квиток у Києві вже більше, ніж на мільярд гривень

Майже чотири роки мер Києва намагається запустити у Києві електронний квиток, але досі це не сталося. Хоча в невеличкому Житомирі цей проект давно успішно реалізований за значно менші кошти.

Комунальне підприємство “Київпастранс” другого липня закупило за переговорною процедурою послуги з обслуговування технічних засобів автоматичної системи оплати проїзду(АСОП) на 13,3 млн грн. 

Це вже 68 успішно проведений тендер за останні 3,5 років, направлений на запуск у експлуатацію електронного квитка Києва.  Згідно інформації, яку зібрав голова Ради з урбаністики Києва Віталій Селик, тепер загальна сума переможних тендерів на цей проект сягнула 1,011 млрд гривень.

За інформацією системи електронних продажів “Прозорро”, у останньому тендері на суму 13,3, млн грн  перемогло ТОВ “Амріта комплексні рішення”.

Згідно договору, компанія до 31 грудня 2020 року повинна надавати послуги із обслуговування систем всіх АСОП раз на місяць, ремонтувати їх у разі поломки, проводити інший технічний супровід зазначених систем та надавати консультаційні послуги. 


В тендерних документах, потреба у переговорній процедурі та участь тільки одного учасника пояснена тим, що такою була вимога виробника систем електронного квитка.

“Відповідно до листа авторизації виробник технічних засобів АСОП компанія “Ріданго УКР” надала ексклюзивне право Товариству на надання послуг з технічного обслуговування технічних засобів АСОП в м. Києві”, - говориться у документі.

Варто зазначити, що системи Електронного квитка(АСОП) у Києві на разі перебувають на балансі чотирьох комунальних підприємств: “Київпастранс”, “Київський метрополітен”, “ГІОЦ” та “Інформатика”.

Тож, наприклад,  подібні послуги у ТОВ “Амріта комплексні рішення” щодо супроводу та ремонту своїх систем АСОП 2 місяці тому у цієї компанії закупило КП “ГІОЦ” за 25,026 млн грн і теж за переговорною процедурою. 

Всього, з жовтня 2017 року ТОВ “Амріта комплексні рішення”  виграла тендерів на найбільшу суму серед всіх постачальників систем і послуг столичного е-квитка - 505,73 млн грн. Найбільшою перемогою компанії, є тендер на постачання і встановлення терміналів оплати проїзду за 365 мільйонів гривень, що був проведений Київпастрансом ще 23 жовтня 2017 року. Тоді закупили 1500 комплектів валідаторівестонської фірми Ridango і 300 приладів інспекції.

На цей тендер було багато нарікань, оскільки роботи зі встановлення обладнання у громадському транспорті розтягнулися майже на рік.

Примітно, що в документації останнього тендеру, який виграла ця компанія, говориться, що пристрої встановленої системи часто виходять з ладу і через це “Київпастранс” несе значні збитки. 

“Станом на 24.06.2020 до Служби енергетичного забезпечення та зв’язку надійшло 179 заявок, з них, 99 по критичним відмовам ТЗ АСОП (неможливість будь-яких валідацій у салоні транспортного засобу)”, - говориться в документах “Київпастрансу”.
Зазначається, що недовипуск рухомого складу на маршрути внаслідок несправності валідаторів при наявних карантинних обмеженнях приводить до збільшення інтервалів руху на маршрутній мережі та викликає негативну реакцію пасажирів і соціальне напруження в суспільстві.

“Відповідно, КП “Київпастранс” не забезпечує перевезення орієнтовно 2,429 млн. пасажирів і недоотримує 6,292 млн грн. виручки на місяць”, - підкреслюються у документі.

Компанія “Амріта комплексні рішення” вперше перемогла у тендері на поставку програмного забезпечення для Департаменту культури КМДА ще у 2015 році.  З тих пір компанія взяла участь у 501 державному та комунальних тендерах з яких перемогла у 218 закупівлях на суму 1,066 млрд грн.

Основний профіль компанії - системна інтеграція: постачання  електронних систем, комп’ютерів, серверів, програмного забезпечення та обслуговування і ремонт такого електронного обладнання. Власником компанії на 100% є Краковецький Сергій Борисович.

Нагадаємо, перші закупки для системи електронного квитка Києва відбулися ще у грудні 2016 року. Тоді Київський метрополітен вперше закупив 70 тисяч смарт-карток і пілотну пропускну систему, яка мала пропускати пасажирів по електронним квиткам з QR-кодом. Цю систему запустили у тестову експлуатацію 2 серпня 2017 року у вестибюлі станції метро “Кловська”. 

8 грудня 2017 року стало відомо, що КП “Київпастранс” розпочав монтаж та тестування у тролейбусах електронного обладнання для автоматизованої системи оплати проїзду. Тоді міська влада декларувала, що повноцінний запуск електронного квитка має відбутися у квітні 2018 року. 

Але щось пішло не так. Через різні причини дату повноцінного запуску постійно переносили. І тепер, 26 червня 2020 року, мер Києва Віталій Кличко підписав розпорядження про відстрочку повного переходу на єдиний електронний квиток до 31 грудня 2020 року. Планується, що цього разу е-квиток має одночасно запрацювати в усьому комунальному громадському транспорті та на приватних маршрутках. Цікаво скільки ще мільйонів до повноцінного запуску буде виділено на реалізацію даного проекту.